Türkiye Gezileri

Diyar Diyar Adana

ADANA HATIRASI

ADANA GEZİSİ İZLENİMLERİM

Adana, efsane yemekleri, Akdeniz ikliminin sıcak insanları, Adana’da gezilecek yerlerinden çok, görülesi restoranlarındaki tadılası yemekleri ile öne çıkan bir kentimiz. 2 kez gittiğim bu güzel kentimiz Adana ile ilgili, ne biliyorsam başlıyorum anlatmaya. Keyifli okumalar.Türkiye’de gezilecek yerler ve kentler ile ilgili ilk yazım. Adana… Uçakta giderken dergiyi şu şekilde bir karıştırıyorum. Bir yanda dolunay, bir elimde dergim. En sevdiklerim. İnsan diğer ne ister Tanrı aşkına. Kaçarken, ardıma bile bakmıyorum.İş amacıyla gidiyor da olsam, malum ben sandığınızdan daha çok çalışan sıradan bir adamım, gittiğim her kent benim amacıyla yeni bir seyahat rotası demektir.

Adana’ya iş amacıyla geliyor olmama rağmen, uçakta şu şekilde bir dergiyi karıştırırken o ay Adana ile ilgili metnin var olduğunu görünce, bir şeylerin farkına varıyorum. Yine ben onun peşinden gittikçe, o beni daha da kendisine çeker oldu. Kaçan kovalanır.Malumunuz, ülkemizin “01” plakalı ili ve en büyük 5. kenti. Pamuğun ve kebabın başkenti. 2 milyondan çok vatandaşımızın yaşadığı bir Akdeniz kenti olduğundan dolayı, sempatik güzel insanları olan yer.

Seyhan nehrinin kentte baştan sona uzandığı, ırmak süresince yürümenin keyif verilen güzel kent. Pamuğun beşiği diyoruz ya. Hatta kebabında.Aslında bu kent, bunların da ötesinde daha kıymetli güzelliklere sahip. O da tarihi. 5000 senelik bir kent Adana. İnsanlığın ilk yerleşik yaşama geçtiği Neotilik çağın izlerini taşıyan Tepebağ höyüğü Adana’da.

Aslında bir tek Adana değil, komşuları Hatay, Mersin, Kayseri, Osmaniye ve Kahramanmaraş gibi kentlerde tarih yönünden çok ama çok kıymetli topraklar.

Tek kötü yanı yazları felaket sıcak. Ama kışları da ılıman bir yer. Aynen bize ilkokul kitaplarında öğretildiği gibi…Baştan belirteyim. Öyle aman aman görecek yerler yok. “Şunu görmeden sakın dönme !” diyeceğim bir yer değil.

Adana Gezilecek Yerler

Ama “Şunu yemeden sakın dönme.” diyebileceğim sonsuz güzel yemeklere sahip. Zaten onları da tektek alçakta anlatacağım. Hem de gezilecek yerleri de aynı vakitte özetliyor olacağım.

Genel itibari ile; yeni ve eski Adana olarak 2’ye bölünüyor. Eski Adana bölgesi, derhal taş köprünün batı evresinde kalan ünlü kazancılar çarşısına kadar olan kısım. Yeni Adana bölgesi ise, kentin kuzey evresinde tespit edilen bölge.

Benim bilhassa Turgut Özal ve Alparslan Türkeş Bulvarı seviyesinde yer alan restoranlar ve mekanlar Adana’da en çok sevdiğim yerler oldu.Şehir turistik olmamasına rağmen, insanlar gerektiğince sıcak kanlı ve yardımsever. 3 hafta süresince ne bir münakaşa gördüm ne de bir gergin insan. Tek sorun trafikte.

Ey Adana halkı. Trafikte kural tanımıyorsunuz. En sağ şeritten gidip, kavşakta en sola dönmek nedir ? İstisnasız 30-40 kez başıma geldiği amacıyla buradan da belirtmek istedim. Pek muhtemel senin de başına gelecektir…

Bu arada, her yeri basitçe gezebilirsiniz Adana’da. Ama aracınız varsa tabi daha rahat edersiniz. Öyle aman aman bir trafik yok Adana’da. Hatta bu bölgeyi vasıta kiralayarak gez derim.Öyle çok bir şey beklemeyin. Ama hiç bir şey de yok değil. Hani demiştim ya Gazipaşa-Atatürk, Turgut Özal ve Ziyapaşa Caddeleri var diye.

Adana’da yeme-içme hakkında

İşte bunlardan bilhassa Ziya Paşa ve Turgut Özal Bulvarı gece hayatının kalbi olarak kabul ediliyor. Ziya Paşa’da Cosecha, Turgut Özal Bulvarı’nda ise Hayal Kahvesi ya da La Noche adresleriniz olsun.Adana’da gezilecek yerler konusu ile ilgili çok iddialı olmasa da Türkiye’nin yeme-içme başkentleri arasında yer alıyor. Ben o başkentleri Urfa, Antep, Adana ve Adıyaman olarak sayarım.Adana’ya gitme planı yapıyorsanız sakın ola ki yaz aylarında gitmeyin, yüksek nem nedeniyle soluk alınamayacak kadar sıcak oluyor. Bahar ya da kış aylarında gidip hem rahat rahat gezer, hem de doyasıya yersiniz.

Adana için başka restoran isterseniz bu bağlantıdan gidebilirsiniz

Akdenizin diğer şehri antalya için yazdığım yazıya buradan gidebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı