Amerika Gezileri

Brezilya Seyahat Rehberi

Brezilya

Brezilya Seyahat Rehberi

Brezilya da yaşayan insanlar genelde bir ülkeden ziyade bir kıtada yaşadıklarını söylüyorlar. Bu mazur bir abartı. Alaska’yı dışlarsanız kara kütlesi Amerika Birleşik Devletleri’nden daha büyük; Doğudaki Recife’den Peru ile batı sınırına yolculuk Londra’dan daha uzun kuzey ve güney sınırları arasındaki mesafe, New York ve Los Angeles arasındaki mesafeyle nerdeyse aynıdır. Brezilya’nın And komşularıyla karşılaştırılacak dağları yoktur.Fakat diğer her yönden natural ve kültürel çok geniş bir ülkeden bekleyebileceğiniz detaylılikte bir ülke.

İç mekanın şaşırtıcı genişliklerine karşın, Brezilya nüfusunun aşağı yukarıya üçte ikisi kısenearda ya da yakınında yaşıyor. Yarısından fazlası Amazon’da bile kentlerde yaşıyor Rio ve São Paulo’da Brezilya dünyanın en büyük iki metropolüne sahip ve Brezilya kentlerinin bir milyondan çok nüfusu var, fakat Brezilya hala kendisini sınır ülkesi olarak düşünüyor. Muhakkak iç mekana ne kadar derin girerse nüfus o kadar zayıflıyor.

Diğer Güney Amerikalılar Brezilyalıları ayrı bir yarış olarak görüyorlar ve dilin bununla çok ilgisi var – Brezilyalılar İspanyolca’yı anlıyorlar, ama İspanyolca konuşanlar Portekizce’yi anlamayacaklar.Brezilyalılar da değişik görünüyorlar. Aşırı güney Alman ve doğu Avrupa göç ayrı izler bıraktı; São Paulo, Japonya dışında dünyanın en büyük Japon topluluğuna sahip; kölelik, Rio, Salvador ve São Luís’da yoğunlaşan büyük bir Afro-Brezilya nüfusunun gerisinde yer alıyor; Hint tesiri Amazon’da hala çok görünür. Göç o kadar büyüktü ki tesiri ülkenin her yerinde hissediliyor.

Brezilya Tarihi

Brezilya, derin ekonomik çelişkilerin ülkesi. Hızlı harp ardından sanayileşme onu 1990’lı senelerde dünyanın en büyük on ekonomisinden biri halina getirdi. Brezilya’yı ilerlemekte olan bir ülke olarak düşünmek yanıltıcı; süratli bir şekilde dünyanın önde gelen tarım ihracatçısı halina geldi. Son on senede milyonlarca Brezilyalı ülkenin ülkenin genişleyen orta sınıfına ve hayat beklentisi ve asli eğitim gibi sosyal göstergelerde genel iyileştirmelere doğru yol aldığını gördü. Kentler gökdelenlerin çevresinde kalabalık favelalar, gecekondularla çevrilidir ve çevresel değişiklikler da bulunmaktadır:

Brezilyalılar Güney’de Rio – São Paulo odaklı bir “İsviçre” den bahsediyor. Eksen ve üzerinde bir “Hindistan” ve bu bir basitleştirme olmasına karşın ekonomik ilerleme seviyesi gittikçe daha kuzey ya da doğuya düşer. Doğal kaynakları, sömürü, şişkin ve yetersiz bir kamu sektörü ve ülkenin orta sınıfının rahat hayat tarzını tehlikeye atabilecek rastgele bir şey yapma konusundaki isteksizliği, bozukluğun büyük bir alanını oluşturuyor. Brezilya’da fazlası ülkede halkın acil hali olacağı düşünülüyor; örneğin, Rio de Janeiro kentinde günde ortalama on yedi cinayet.

Bununla birlikte, bu zorluklar Brezilya’daki günlük hayatı gölgede bırakmıyor ve şiddet seyrek turistleri etkiliyor. Bu yerel hedonizm ilaveten Brezilya’nın son derece ilerlemiş plaj kültürü, kusursuz müzik ve dans, varlıklı çevresel mutfaklar ve cinsellik amacıyla en rahat ve hoşgörülü tutumunda kendini gösterir. Güney Amerika’da rastgele bir yerde bulacaksınız.

Brezilya olgu dosyası

Güney Amerika’nın açık ara en büyük ülkesi olan Brezilya, kıtanın nerdeyse yarısını kapsıyor ve 8.5 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplayan ABD’den yalnızca biraz daha ufak. Şili ve Ekvador hariç her Güney Amerika ülkesi ile sınırı paylaşıyor.
Brezilya aşağı yukarıya 200 milyon nüfusa sahiptir ve bu da onu dünyadaki en kalabalık beşinci ülke halina getirmektedir.

Brezilya’nın elektriğinin nerdeyse yüzde doksanı hidroelektrik enerjiden, yüzde altısı fosil yakıtlardan ve yüzde altısı nükleer enerjiden üretiliyor. Brezilya, yakın vakitte Rio’dan denizde tespit edilen yeni rezervlerle mühim bir petrol ihracatçısı halina geliyor. Brezilya ihracatı temel olarak kahve, sığır eti ve portakal suyu gibi detaylı ürünlerden (otomobil, makine ve ayakkabı dahil), minerallerden ve besin maddelerinden meydana gelir. ilerleme.

Brezilya’ya Nereye Gidilir

Ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesi, en büyük üç kentin (São Paulo, Rio de Janeiro ve Belo Horizonte) ekonominin çevresinde döndüğü bir üçgen meydana getirdiği Güneydoğu’dur. Paraná, Santa Catarina ve Rio Grande do Sul eyaletlerini amacıylae alan Güney, ülkenin ekonomik yönden en ilerlemiş alanı ve şaşırtıcı Paraná ırmak düzeneğinin çoksını içeriyor. Arjantin sınırında yer alan Güney Amerika’nın en büyük tabiat harikalarından bir tanesidir.

Orta Brezilya, şaşırtıcı bir savan ve kaya tırmanışı platosu olan Planalto Central’ın hakimiyetindedir. Ortada, ülkenin uzay çağı başkenti olan Brasília, 1950’lerin sonlarında sıfırdan inşa edilmiş. Bugün hala ilerlemektedir. Geniş iç mekan, Mato Grosso, yalnızca son elli sene vakitsince tamamiyle işaretlenmiş ve yerleşmiştir. Dünyanın en büyük sulak alanları olan Pantanal ve Amerika’nın rastgele bir yerindeki en varlıklı yaban hayatı rezervini içerir.

Kuzey ve batı Mato Grosso, Amazon’un, dünyanın en büyük ırmak havzası ve aynı vakitte iki büyük kent . Amazon’un ağzında Belém ve 1600 km yukarıya akıştaki Manaus olan orman, ırmakler, savan ve bataklık mozaiği.  Amazon kolları, Tapajós gibi ırmakler, Xingú, Zenci, Araguaia ya da Tocantins, Brezilya dışında nerdeyse bilinmemektedir, fakat her biri kendi başına büyük bir ırmak sistemidir.

Brezilya’nın diğer büyük alt bölgesi, ülkenin Atlantik Okyanusu’na doğru kıvrılan Kuzeydoğu’dur.Burası, Brezilya’nın Portekiz doğrulusunda yerleşen ilk bölümüdür ve sömürge kalıntıları burada diğer yerlerden daha kalındır Bu dramatik kontrastların bir bölgesi:

Brezilya’nın en iyi plajlarına sahip yemyeşil tropikal bir kıyı şeridi, yarı kurak bir iç mekan olan sertão’ya süratle yol veriyor. Kuraklık ve öğütme yoksulluğu ile Kuzeydoğu’nun bütün büyük kentleri kısenearda. En büyük iki ülke Brezilya’nın en yoğun Afro-Brezilya kenti ve ziyaret etmek amacıyla büyüleyici bir yer olan Recife ve Salvador’u yayıyor. Paket turistleri ve tatil evi alıcılarını çekmek amacıyla Avrupa’ya yakınlıktan yararlanıyor. Fakat tekrar de her şeyden kurtulmak amacıyla yeteri kadar büyük.

Brezilya festivalleri

Carnaval Brezilya’daki en mühim festivaldir, fakat azizlerin günlerinden seçimlere ya da Dünya Kupası’na dayanan kutlamalara kadar diğer partiler de bulunmaktadır.

Carnaval

Carnaval geldiğinde, ülke dünyanın en ciddi partilerinden birtakımlarına iner. Karayip karnavalı sizi biraz hazırlayabilir, fakat Brezilya’da olanlar daha muhteşem, daha uzun vakit ve çok daha büyük bir ölçekte. Brezilya’da, büyük ya da ufak, bir tür Carnaval bulunmaktadır. Bilhassa üç yerde. Rio, Salvador ve Olinda, Recife’nin derhal dışında. Carnaval, görünüşte kentlerin bütün popülasyonlarını sahibi olan ve her yerinden ziyaretçileri çeken kitlesel bir hadise halina geldi Dünya.

Karnaval tam olarak başladığında dini takvime bağlı. Kül Çarşamba’sından evvelce Cuma gece yarısı başlar ve Çarşamba gecesi sona erer. Fakat insanlar etkili bir şekilde Cuma öğleden sonra dört gün vakitsince sıksık, kararlı bir kutlamada parti yapmaya başlarlar.

Carnaval Zamanları

Şubat ayı ortalarında, çok seyrek Mart ayı ilk haftalarında olabilir. Fakat, Noel’den itibaren bütün devre Carnaval’a bir tür koşuştur.İnsanlar kosbütünler üzerinde çalışmaya başlar, şarkılar meydana gelir ve okul oyun alanlarında ve arka bahçelerde provalar yapılır. Böylelikle Carnaval ani bir heyecan ve renk patlaması yerine zirve noktası olarak gelir.

Carnaval’dan derhal evvelce birkaç hafta sonu vakitsince, gerektiğince vahşi olan karnaval topları (bailes carnavalescos) var. Çok şeyleri açık bulmayı ya da Carnaval’dan evvelceki hafta ya da ileri haftada çok şey gerçeklştirmeyi beklemeyin. Şaşırtıcı toplu akşamdan kalmayı atlatmak amacıyla birkaç gün ara verdiğinde Carnaval esnasında mağazalar Pazartesi ve Salı sabahları kısa bir vakit açılıyor. Fakat bankalar ve bürolar kapalı kalıyor.

En tanıdık ve en muhteşem Carnaval Rio’da, samba ve samba okullarının geçit töreninin muhteşem Sambódromo’nun şaşırtıcı somut yaseneımı doğrulusunda yönetildiği Rio’da. Olinda ya da Salvador’dan muhakkak daha az katılımcıdır, insanlar okulları takip etmek yerine tribünlere göz kulak olurlar.

Salvador

Salvador, fazlası yönden, eski kent merkezi çevresinde detaylı odaklara sahip Rio’nun antitezidir: geçit töreni devam eden birkaç şeyden yalnızca bir tanesidir ve insanlar geçit okullarını ve üçlü elétrico’yu, kamyonların üzerinde oynayan kümeler takip ediyor ses amacıyla kablolu. Samba, çalan detaylı müzik türlerinden yalnızca bir tanesidir; Gerçekten, şayet ilgilendiğiniz müzikse, Salvador onu duymak ve görmek amacıyla en iyi yerdir.

Recife’nin derhal dışındaki büyülü bir sömürge içerisinde Olinda, Rio ve Salvador’dan daha az çılgınca bir karaktere sahip; müzikal olarak, Pernambuco’nun süratli, pırıl pırıl olan frevo doğrulusunda yönetiliyor ve Olinda sokak geçitlerinin merkezi parçası olan bonecos, büyük papier-mâché figürleriyle görsel olarak en dikkat çekici olanı.

Etkileyici bir Carnaval amacıyla yeteri kadar büyük olmasını beklediğiniz birtakım yerler gerçekte kötü bir şekilde kötüdür. Bu kategorideki kentler São Paulo, Brasília ve Belo Horizonte’dir. Öte yandan, hayal edebileceğinizden çok daha iyi Karnavalı olan yerler de var: Belém’de olanı, Amazon yiyecekleri ve carimbó’nun ritimleriyle çok değişik ve Fortaleza’nın da iyi bir ünü var.

Çoğu vakit Carnaval ile alakalı olarak yazılan Güney, Florianópolis’te başlıca Arjantinli ve São Paulo turistlerini ve Laguna’daki daha ufak ama daha dikkat çekici Carnaval’ı çekmeyi hedefleyen mühim etkinliklere sahiptir. Ana Karnavalıların her birindeki hadiseların, müziklerin ve hadiseların bütün ayrıntıları amacıyla Rehber’in alakalı bölümlerine bakın.

Brezilya’da Futbol

Brezilya’da bir futbol maçına gitmek, oyundan sıkılanların bile gözlük keyfine varacakları bir şey. Stadyumlar kendi başlarına manzaralar ve tickertape ve dalgalanan bayrakların, büyük afişlerin, toplu davulların, havai fişeklerin ve havai fişeklerin ekranının gerisinde büyük maçlar izleniyor. Dünyanın en tutkulu futbol taraftarlarının tezahüratlarına, kükreme ve ıslık çalmasına.

Brezilya’nın büyük takımları Rio ve São Paulo’da yoğunlaşmış Rio’da, Flamengo ülkenin en iyi desteklenen takımıdır ve kırmızı ve kara çemberlerin kendisine özgü gömleği her yerde görülür. Yıllık Rio rakibi Fluminense (kestane rengi, yeşil ve beyaz çizgili). Brezilya kulübü futbolundaki en yoğun maçlardan bir tanesidir. Yalnızca São Paulo’nun önde gelen iki takımı olan São Paulo (kırmızı ve kara çemberlerle beyaz) ve Coríntians (beyaz) arasındaki oyunlarla rekabet etmektedir.

Rio’da Botafogo (kara ve ünlü beyaz senedız rozeti olan beyaz çizgiler) ve Vasco (kara diyagonal şeritli beyaz) egemenlik amacıyla Fla-Flu ile yarışırken, Palmeiras (yeşil) ve Santos (beyaz) São Paulo’da büyük dördü oluşturuyor. Rio ve São Paulo’nun en iyileriyle sıksık olarak Porto Alegre’den Internacional (kırmızı) ve Grêmio (mavi, beyaz ve kara çizgiler) ve Belo Horizonte’den Atlético Mineiro (beyaz) ve Cruzeiro (koyu mavi) bulunmaktadır.

Brezilya stadyumları şaşırtıcı, somut ve karakter bakımından eksik ve karakteristik olmayan birkaç istisna dışında. Seyrek clássicos, büyük takımlar arasında maçlar ve renk ve his mimarisi yerine destekçilerine güveniyorlar.  Geniş bir koşu parkuru ve birtakım durumlarda de bir hendekle destekleniyor. Bu da oyunu İngiliz hayranlarının alışkın olacağı teraslardan daha da ileriye taşıyor.

Fakat birtakım stadyumlar sizin amacıyla yolunuza çıkmaya dşayet. Rio’daki Maracanã gidiyor. São Paulo’daki güzel Art Deco Pacaembú’yu söylemeden, hiçbir futbol taraftarı, Maracanã’nın kusursuz turu amacıyla bir sabah ayrılmadan Rio’yu ziyaret etmeli ya da São Paulo’da kusursuz yeni Museu de Futbol’u kaçırmamalı.

Brezilya ligine merakınız varsa bu linkten ligi takip edebilirsiniz.

Brezilya’da dil

Brezilya’ya gitmeden evvelce biraz Portekizce öğrenmek son derece iyi bir fikir. Her ne kadar iyi eğitimli Brezilyalılar İngilizce konuşuyor olsa da, bu dili öğrenmekte fayda var.

İspanyolca’yı yarıya kadar orada biliyorsanız: gramer ve sözcük dağarcığında dikkat çekici benzerlikler bulunmaktadır. Bu yüzden yavaş konuşursanız kendinizi anlayabilmeniz lazım olur ve okumak size çok çok problem getirmez.

Bununla birlikte, Portekizce telaffuz, İspanyolca’dan tamamiyle değişik ve çok daha basittir. Bu yüzden biraz öğrenmek amacıyla problem çıkarmazsanız, Brezilyalıların ne ile alakalı konuştuğuna dair bir ipucunuz olmaz. Ve beklediğinizin aksine, çok az Brezilyalı kendisi İspanyolca konuşuyor.

Kuzey amerika, gezi yazılarımı okumak isterseniz buradan bakabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı